Ako vybrať vhodnú ELEKTROCENTRÁLU

Ako vybrať Elektrocentrálu ?

  • Použitie elektrocentrál podľa parametrov

Elektrocentrály sú tzv. „mäkký zdroj“ elektrickej energie. Pre spoľahlivý rozbeh pripojených spotrebičov je preto nutné zohľadniť ich konštrukciu a príkon.

  • Spotrebiče odporového typu

Do plného menovitého výkonu elektrocentrály; napr. elektrické kúrenie, teplovzdušná pištoľ, klasická žiarovka, rýchlovarná kanvica, fén na vlasy a pod. Tieto spotrebiče sú pre elektrocentrálu bezproblémové, výkon týchto spotrebičov je zvyčajne udávaný vo wattoch (W) alebo v ampéroch (A), v niektorých prípadoch sú uvedené obidve hodnoty. V tomto prípade je možné vhodnú elektrocentrálu navrhnúť podľa uvedeného štítkového výkonu spotrebiča (W) alebo príkonového prúdu (A) tak, aby menovitý výkon elektrocentrály vo voltampéroch (VA) bol najmenej rovnako veľký.

  • Stroje s elektromotormi

Tieto spotrebiče sú charakteristické tým, že  vzhľadom ku stratám vo vinutí elektromotora (tzv. štiepenie magnetického poľa) je k napájaniu za chodu nutný o cca 30% vyšší výkon elektrocentrály, ako je uvádzaný výkon spotrebiča a navyše k rozbehu spotrebiča je nutný dokonca až niekoľkonásobne vyšší príkon, než je ich deklarovaný. Tento štítkový (deklarovaný) výkon vo väčšine prípadov označuje príkon nezaťaženého stroja. Preto nie je možné navrhnúť vhodnú elektrocentrálu iba podľa uvádzaného štítkového výkonu (W) spotrebiča. Pre navrhnutie elektrocentrály je potrebné poznať maximálny rozbehový prúd (A) spotrebiča a prevádzkový odber prúdu (A) daného spotrebiča.

  • Stroje s komutátorovými motormi

Sú to napr. uhlové brúsky, vŕtačky, búracie kladivá, reťazové píly, vysávače či domáce roboty, potrebujú na svoj rozbeh výkonový presah 1,5 až 2-násobný (v prípade motorov s výkonom vyšším než 1,5 kW odporúčame počítať s presahom 2 až 2,5-násobným.

  • Stroje s indukčnými motormi

Stroje s indukčnými motormi s kotvou na krátko (asynchrónne) sú stroje s tzv. ťažkým štartom, ktoré na svoj rozbeh vyžadujú výkonový presah elektrocentrály 3 až 5-násobný. Spotrebiče zaťažené od samotného rozbehu, ako sú kompresory, mrazničky, domáce vodárne a pod., vyžadujú na rozbeh presah výkonu 5 až 10-násobný.

  • Audiotechnika a ďalšie domáce spotrebiče

napr. televízory, rádioprijímače, žehličky, vyžadujú výkonový presah elektrocentrály 1,5 až 2-násobný.

  • Zváračky

Na vybrané modely je možné pripojiť zváracie aparáty (invertory staršej konštrukcie ale vyžadujú až 2-násobný výkonový presah).

  • Spotrebiče kapacitného typu

Medzi spotrebiče kapacitného typu je možné zaradiť napr. fotoblesky, neónové žiarivky, výbojky a pod., ktoré nie je možné zaradiť medzi indukčné alebo odporové záťaže. Tieto spotrebiče sú charakterom svojich vlastností, vzhľadom k napájaniu elektrocentrálou, kritické.

Odporúča sa napájanie týchto spotrebičov konzultovať s autorizovaným predajcom či špecializovaným elektromechanikom. Tým sa predíde veľkým problémom a prípadným finančným stratám. Všeobecne tieto spotrebiče môžu byť napájané iba elektrocentrálami vybavenými synchrónnym alternátorom s reguláciou. Pre zážih musí výkon centrály presahovať štítkový príkon spotrebiča 1,5 až 2-násobne.

Upozornenie: so stúpajúcou dĺžkou predlžovacieho kábla, resp. pri malom priemere vodičov dochádza ku stratám spôsobeným elektrickým odporom. V prípade pochybností je lepšie voliť výkonnejšiu elektrocentrálu, najmä pre napájanie starších spotrebičov, u ktorých je možné očakávať nižší stupeň účinnosti. U kritických spotrebičov odporúčame dohodnúť s predajcom skúšku a spotrebič vyskúšať ešte pred zakúpením elektrocentrály.

Ako vybrať vhodnú elektrocentrálu

Kalkulačka potrebného výkonu elektrocentrály

OTVORIŤ

Ako vybrať vhodnú elektrocentrálu

ZNAČKA HERON

Potrebujete dostatok prúdu pre svoje spotrebiče na stavbe, na chate alebo na cestách, zavlažovať svoju záhradu alebo rýchlo odčerpať vodu zo zaplavenej pivnice? Elektrocentrály a motorové čerpadlá HERON pre Vás túto prácu odvedú s maximálnym výkonom, spoľahlivosťou a pohodlím.
Srdcom týchto zariadení je totiž osvedčený motor HERON, používaný v rôznych modifikáciách po celom svete aj v tých najťažších podmienkach.

Ako vybrať vhodnú elektrocentrálu

Široká škála použitia

Ako vybrať vhodnú elektrocentrálu
Pre dom a chalupu
Ako vybrať vhodnú elektrocentrálu
Zváranie
Ako vybrať vhodnú elektrocentrálu
Pre stavbu a dielňu
Ako vybrať vhodnú elektrocentrálu
Pre hasičov a záchranárov
Ako vybrať vhodnú elektrocentrálu
Pre farmu a záhradu
Ako vybrať vhodnú elektrocentrálu
Zavlažovanie

Prednosti strojov HERON

Vysoká spoľahlivosť, preverená každodenným nasadením…
3-ročná záruka po splnení podmienok uvedených v servisnej knižke.

Ako vybrať vhodnú elektrocentrálu
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz